Pihaohjelmat

Matsucon alkaa ulottaa juuriaan Pohjankartanon koulun ulkopuolelle. Olemme ensimmäistä kertaa ottamassa käyttöön koulun piha-aluetta. Ulkona pääsee kokeilemaan tai katsomaan erilaisia tansseja ja seurojen lajiesittelyjä.

Piha-alue on maksuton, joten siellä voi viettää aikaa ilman tapahtuman ranneketta. Alue on kuitenkin osa tapahtumaa, joten Matsuconin järjestyssäännöt pätevät myös täällä. 

Pihaohjelma

Pihalla on kaksi ohjelma-aluetta. Apila  alueella (pinkki matto) on ainoastaan varattujen ulko-ohjelmien käyttöön. Toinen ohjelma-alueemme Koivu (vihreä matto) on vuorostaan hybridi käytössä. Apilassa järjestetään aikataulutettua ohjelmaa, mutta kävijöillä on myös mahdollisuus käyttää Koivua vapaana tanssialueena.

Koivu alueen hybridikäytön seurauksena ja alueen toiminnan sujuvoittamiseksi meillä on kävijöille muutamia ohjeita.

  1. Pidä alue siistinä.
  2. Huomioi, jos Koivussa on alkamassa ohjelma, vapauta matto ohjelmanpitäjille, jotta he voivat valmistella alueen.
  3. Kun Apila-alueella on ohjelma käynnissä, missä käytetään musiikkia, Koivu alueella EI soiteta musiikkia.
  4. Ongelmatilanteissa, ota yhteyttä INFO:n tai tapahtuman järjestyksenvalvojaan.
Ohjelmissa on säävaraus.
Ohjelmissa on säävaraus.
OHJELMAKUVAUKSET

Boffaus
Oulun Miekkailuseura ry
LA klo: 11:00 – 13:30 ja SU klo: 10:30 – 14:30
Lauantaina näytös ja Sunnuntaina workshop

Oulun Miekkailuseura ry tulee esittelemään pehmomiekkailua eli boffausta. Alkuun käydään läpi lajin säännöt ja tarjolla on ryhmätaistelua halukkaille. Ikäraja 15+.

Boffausta on Suomessa harrasteltu vuosituhannen vaihteessa saakka Oulussakin, mutta varsinaisesti laji lähti nousuun 2005 Sotahuuto tapahtuman jälkeen. Suomessa on arviolta yli 1500 harrastajaa, joista kerääntyy kesäisin Sotahuuton noin 750 taistelemaan lajin mestaruudesta. Oulun Miekkailuseuralla pääsee lajia harrastamaan muiden miekkailulajien lomassa.

Koristeellinen välike

Matsu Mölökky
LA ja SU klo 11:00 – 12:00 

Leikkimielisessä kisassa pelataan perinteistä Mölökkyä koristelluilla kapuloilla. Pisteiden lisäksi kapuloista löytyy tuttuja ja tuntemattomia naamoja animeista.

Tule heittelemään Matsu Mölökkyä kanssamme! 

Koristeellinen välike

Kendonäytös
Oulun Kendoseura Hokufuu
SU Klo: 15:00 – 16:00

Kendo on japanilaiseen miekkailuperinteeseen pohjautuva moderni budolaji, jossa pyritään tekemään pisteen arvoinen hyökkäys lyömällä bambumiekalla eli shinailla vastustajan suojavarusteilla suojattuun osumakohtaan päähän, ranteeseen, kylkeen tai pistämällä kurkkuun. Kendon eli “miekan tien” perimmäisenä tavoitteena on opettaa ja kehittää harjoittajan mieltä ja kehoa vanhojen perinteisten miekkailumenetelmien avulla.

Oulun Kendoseura Hokufuun jäsenet saapuvat Matsuconiin esittelemään kendoa lajinäytöksen merkeissä. Näytöksessä on luvassa kataa, peruslyöntejä, tekniikkaa ja ottelua. Laji sopii kaikenikäisille ja uusia harrastajia otetaan mukaan joka syksy kendon peruskurssin kautta.

Tervetuloa tutustumaan!

Koristeellinen välike

Bon Odori tanssihetki
Yokomusubi
LA Klo: 15:00 – 15:30 ja 16:30 – 17:00

Tervetuloa mukaan tanssimaan kanssamme Bon Odoria, Obon festivaalien perinne tanssia. Päivällä on aikaisemmin järjestetty workshop, missä opeteltiin tanssin perusteet ja nyt tanssi jatkuu ulkotiloissa! Tanssin oppiminen on helppoa, joten piiriin pääsee hyppäämään koska vain.

Koristeellinen välike

Näin koulutat lohikäärmeesi
Kotae Expo
LA klo: 15:30 – 16:30 ja SU 14:00 – 15:00

Tule kokeilemaan lohikäärmeen kesyttämistä lohikäärme-poin pariin. Poi on esittävän taiteen muoto, jossa pyöritetään narun päässä olevaa painoa. Pajassa pääset kokeilemaan ohjaajan tuella lohikäärme-poin pyöritystä! Aiempi kokemus ei pakollista! Pajaan voi loikata vapaasti mukaan koko pajan keston ajan.

Koristeellinen välike


Ulkoa löytyy myös mahdollisuus tyydyttää nälkää Pikku Tee Asian Street Food -ruokarekan antimilla.

Huomioithan ulkotilaa käyttäessä pitää kulkuväylät vapaina ja piha-alueella on roskiksia, joten pidetään yhdessä ulkotilat siisteinä!

Koristeellinen välike